W Izraelu odkryto starożytną wioskę sprzed 2300 lat

Kategorie: 

Źródło: Israel Antiquities Authority
Urząd Starożytności Izraela poinformował, że archeolodzy odkryli na obrzeżach Jerozolimy pozostałości po wiosce, która pochodzi z okresu Drugiej Świątyni a dokładniej sprzed 2 300 lat.

 

Wykopy obejmujące około 750 metrów kwadratowych ujawniły wąskie uliczki i kilka jednorodzinnych kamiennych domów. Każdy z nich zawiera kilka pokoi i otwarty dziedziniec. Archeolodzy znaleźli również kilkadziesiąt monet, garnki, narzędzia skrawające oraz słoiki do przechowywania oliwy i wina. Według dyrektora wykopalisk z Urzędu Starożytności Izraela (IAA) Irina Zilberdon, pokoje zazwyczaj służyły jako pomieszczenia mieszkalne lub magazynowe a prace domowe były wykonywane na podwórkach.

 

Archeolodzy nie wiedzą jaką nazwę mogła mieć ta wioska w starożytności, ale znajduje się ona w pobliżu Drogi Birmańskiej. Jest to trasa, którą transportowano żywność i materiały do Jerozolimy w trakcie wojny izraelsko-arabskiej w 1948 roku. Obszar położony jest na grzbiecie z wyraźnym widokiem na okolice i ludzi zamieszkujących ten region w okresie Drugiej Świątyni, którzy uprawiali sady i winnice.

 

Okres Drugiej Świątyni (od 538 roku p.n.e. do 70 roku n.e.) odnosi się do czasów, w których została zbudowana świątynia żydowska na Wzgórzach Świątynnych w Jerozolimie, która miała zastąpić pierwszą zniszczoną świątynię. Archeologiczne dowody wskazują na to, że odkryta wioska osiągnęła swój szczyt w trzecim wieku p.n.e. gdy Judea była pod kontrolą monarchii Seleucydów po rozpadie imperium Aleksandra Wielkiego. Mieszkańcy prawdopodobnie opuścili miasto pod koniec dynastii Hasmonean, gdy do władzy doszedł Herod Wielki w 37 roku p.n.e.

 

 

Źródło: http://www.foxnews.com/science/2014/02/18/2300-year-old-village-discovered-in-israel/

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj