Słowiańskie łodzie odnalezione na Rugii

Kategorie: 

Źródło: Slavorum

Legendarna wyspa Rugia skrywa wiele tajemnic, z czasów , kiedy była  sercem potężnej organizacji plemiennej Ranów. Często tylko przypadek z dużą dozą szczęścia powoduje, że udaje nam się wydrzeć tajemnice zazdrośnie  skrywaną przez ziemie. Tak było w 1967 r. we wiosce Ralswiek, w czasie prac ziemnych pod nową drogę koparka wykopała duże fragmenty drewna.

 

Zaintrygowani robotnicy zanieśli swe znalezisko do pracujących  w pobliżu archeologów. Archeolodzy natychmiast rozpoczęli prace  i wkrótce odkopali 4 słowiańskie łodzie i osadę targową. Osada ta była jednym z najważniejszych portów, jaki istniał nad Bałtykiem w VIII w.

 

Także ze  względu na korzystne położenie w głębi zatoki, chroniące port przed falami Bałtyku przypuszcza się, że było to także miejsce stacjonowania floty Ranów. Osada została zniszczona w czasie Duńskiego najazdu, o czym świadczy spalenizna w warstwach z tego okresu. Obok 4 łodzi słowiańskich wisienką na torcie archeologów jest skarb 2203 arabskich monet. Niestety archeolodzy z powodu braku funduszy musieli zasypać swe znalezisko. W 1980r  stanowisko zostało ponownie  na krótko odkopane,  w celu demonstracji podczas międzynarodowej konferencji archeologicznej.

 

Dopiero w 1993r znalazły się pieniądze i projekt ruszył pełną parą. Szczątki łodzi zakonserwowano i zatrudniono zespół rekonstruktorów pod kierownictwem Hanusa Jensena w celu budowy repliki. Archeolodzy  oszacowali, że łodzie zostały wybudowane około 977 r z drzewa pozyskanego na Rugii lub Pomorzu. Użycie przez wczesnośredniowiecznych budowniczych drewnianych kołków  w celu łączenia fragmentów łodzi, wskazuje definitywnie na słowiański rodowód łodzi. Wikingowie w tym czasie używali metalowych.

W czasie prac rekonstrukcyjnych dokładano starań, aby łodzie zostały wykonane w technologi i narzędziami dostępnymi w X w. Przestrzenie w poszyciu uszczelniano mieszanką  ludzkich i psich włosów oraz wełną owczą, do konserwacji użyto żywicy. Po 26 latach starań grupy entuzjastów, 1000 letnie statki Słowian  narodziły się na nowo.

 

Na tym jednak nie koniec historii! Grupa rekonstruktorów odbyła rejs z Rugii na Wolin, statkiem przez siebie wybudowanym. Zawijając do innych historycznych miast portowych Słowian jak np.: dzisiejsze Wolgast kiedyś Wołogoszcz.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika traska79

To była technika budowy

To była technika budowy takich łodzi nie to co teraz.Fajny portal można wiele wyczytać.Pozdrawiam.

0
0
Portret użytkownika Isabella

Dawni mieszkancy Rugii to

Dawni mieszkancy Rugii to grupa genetyczna R1A.Rugie otrzymal Mieszko na podstawie slubu z Sygfryda Storada ,ktora w Polsce funkcjonuje jako jego corka !!! Ozenek trwal tylko 3 miesiace a pozniej byl rozwod. Jako wiano Mieszko otrzymal Rugie a ona mogla wyjsc ponownie za maz. Pierwsza zona Mieszka byla cesarzowa Teofano, dlatego nie ma dokumentu o zalozeniu Polski.Cesarzowa zyla ponad rok a pozniej zmarla, chyba przy porodzie dziecka.

0
0

Skomentuj