Kategorie:
Legendarna wyspa Rugia skrywa wiele tajemnic, z czasów , kiedy była sercem potężnej organizacji plemiennej Ranów. Często tylko przypadek z dużą dozą szczęścia powoduje, że udaje nam się wydrzeć tajemnice zazdrośnie skrywaną przez ziemie. Tak było w 1967 r. we wiosce Ralswiek, w czasie prac ziemnych pod nową drogę koparka wykopała duże fragmenty drewna.
Zaintrygowani robotnicy zanieśli swe znalezisko do pracujących w pobliżu archeologów. Archeolodzy natychmiast rozpoczęli prace i wkrótce odkopali 4 słowiańskie łodzie i osadę targową. Osada ta była jednym z najważniejszych portów, jaki istniał nad Bałtykiem w VIII w.
Także ze względu na korzystne położenie w głębi zatoki, chroniące port przed falami Bałtyku przypuszcza się, że było to także miejsce stacjonowania floty Ranów. Osada została zniszczona w czasie Duńskiego najazdu, o czym świadczy spalenizna w warstwach z tego okresu. Obok 4 łodzi słowiańskich wisienką na torcie archeologów jest skarb 2203 arabskich monet. Niestety archeolodzy z powodu braku funduszy musieli zasypać swe znalezisko. W 1980r stanowisko zostało ponownie na krótko odkopane, w celu demonstracji podczas międzynarodowej konferencji archeologicznej.
Dopiero w 1993r znalazły się pieniądze i projekt ruszył pełną parą. Szczątki łodzi zakonserwowano i zatrudniono zespół rekonstruktorów pod kierownictwem Hanusa Jensena w celu budowy repliki. Archeolodzy oszacowali, że łodzie zostały wybudowane około 977 r z drzewa pozyskanego na Rugii lub Pomorzu. Użycie przez wczesnośredniowiecznych budowniczych drewnianych kołków w celu łączenia fragmentów łodzi, wskazuje definitywnie na słowiański rodowód łodzi. Wikingowie w tym czasie używali metalowych.
W czasie prac rekonstrukcyjnych dokładano starań, aby łodzie zostały wykonane w technologi i narzędziami dostępnymi w X w. Przestrzenie w poszyciu uszczelniano mieszanką ludzkich i psich włosów oraz wełną owczą, do konserwacji użyto żywicy. Po 26 latach starań grupy entuzjastów, 1000 letnie statki Słowian narodziły się na nowo.
Na tym jednak nie koniec historii! Grupa rekonstruktorów odbyła rejs z Rugii na Wolin, statkiem przez siebie wybudowanym. Zawijając do innych historycznych miast portowych Słowian jak np.: dzisiejsze Wolgast kiedyś Wołogoszcz.
Komentarze
Skomentuj