Czy Wielka Piramida została przebudowana tysiące lat temu?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na przestrzeni lat, pojawiło się wiele teorii dotyczących egipskich piramid w tym najsłynniejszej z nich tak zwanej Wielkiej Piramidy. Okazuje się jednak, że teoria zaproponowana kilka tygodni temu, może kompletnie zmienić nasze postrzeganie tej budowli. 

 

Wielka Piramida w Gizie jest najstarszą i największą z trzech kolosalnych konstrukcji, które do dziś górują nad płaskowyżem w Gizie. Uważa się, że piramida została zbudowana dla króla Cheopsa w ciągu 20 lat jego panowania, w okolicach 2560 roku p.n.e, w czasie rządów tak zwanej czwartej dynastii Starego Królestwa. 

 

Zdaniem historyka Matthew Sibsona nie jest to jednak wcale takie pewne. Kwestionuje on te niemal dogmatyczne założenia. Doszedł do tych wniosków po wykryciu kilku zastnawiających anomalii w pomieszczeniu zwanym komnatą królowej. Sibson twierdzi, że Wielka Piramida była oryginalnie znacznie mniejsza. Mężczyzna utrzymuje, że budowla ta przeszła gruntowną przebudowę, a jej obecny kształt zawdzięczamy przeprowadzeniu restauracji w trakcie trwania 18 oraz 26-tej dynastii faraonów. 

„Wcześniej wspomniałem o możliwości, że Wielka Piramida może faktycznie być efektem końcowym odbudowy z okresu królestwa. Ale teraz kwestionuję wszystko co wiemy, ponieważ wygląda na to, że Giza przeszła ogromną przebudowę zarówno w 18, jak i 26 dynastii, wystarczy spojrzeć na efekty ich pracy widoczne na Wielkim Sfinksie.” powiedzial Sibson
Zwrócił też uwagę, że faraon Chu-fu (Cheops) był czczony przez ponad 2000 lat po jego śmierci. Nie byłoby w tym więc nic dziwnego, że ​​starożytni Egipcjanie mogli zostać zainspirowani do odbudowy jego ostatniego miejsca spoczynku."

„Dlaczego piramidy nie zostały przedstawione w żadnej sztuce przed 18 dynastii? Dlaczego starożytne odniesienia nie istnieją lub są bardzo enigmatyczne? Może dlatego, że w czasach Starego Królestwa budowle te znajdowały się we wcześniejszej, mniejszej i mniej znaczącej fazie i nie były niczym szczególnym ani wyjątkowym.„ pytań, które stawia jest więcej 

Sibson uważa, że ​​istnieją solidne podstawy na poparcie jego tez i pochodzą one z analiz Komnaty Królowej. Mężczyzna uważa, że ​​była to oryginalna komnata grobowa stworzona w pierwszym projekcie piramidy. Po upływie kilku tysięcy lat, konstrukcja piramidy miała zostać zmodyfikowana i stała się fundamentem dla znacznie większej piramidy.

„Komnata Królowej jest ogromną anomalią. Dlaczego istnieje wtórna tzw. Komora grobowa? Dlaczego nie ma oryginalnej podłogi i gdzie znajduje się rzekomy sarkofag? Dlaczego tak zwane kanały powietrzne zostały zamknięte od wewnątrz? Dlaczego nie rozciągają się one na zewnątrz piramidy? Nie było ich zresztą w Komnacie Króla, a ona ma jednak kompletną granitową podłogę i sarkofag. Być może Komnata Królowej była częścią mniejszej struktury, która została następnie rozbudowana do postaci Wielkiej Piramidy. Wiemy, że wokół Komnaty Królowej znajduje się wiele wypełnionych piaskiem pustych przestrzeni, które mogły zostać wykorzystane do wypełnienia luk w celu stworzenia bardziej solidnej struktury. „

Na razie jest to tylko niepotwierdzona teoria, ale trzeba przyznać, że ta koncepcja faktycznie tłumaczyłaby niektóre nieścisłości związane z Wielką Piramidą. Wyjaśniałoby to również dlaczego budowla ta zachowała się w tak dobrym stanie pomimo procesów erozyjnych, które powinnny przecież uszkodzić ją w znacznej części. 

Źródło: Ancient Architects

Nie jest to oczywiście jedyna część piramidy, nad którą toczą się stałe dyskusje. Wielka Piramida składa się z około 2,3 miliona bloków, które według większości historyków zostały przetransportowane z pobliskich kamieniołomów. Badacze nie mogą jednak dojść do porozumienia co do tego, czy bloki te zostały przeciągnięte, wniesione, czy też przeturlane na miejsce. 

Grecy wierzyli, że wykorzystano do tego niewolników, ale współczesne odkrycia dokonane w pobliżu Wielkiej Piramidy sugerują, że została ona zbudowana przez tysiące wykwalifikowanych robotników. Nie wykluczone, że ta nowa teoria da podstawy do lepszego zrozumienia fenomenu Wielkiej Piramidy w Gizie. 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Volt

Bzdurna teoria z prostej

Bzdurna teoria z prostej przyczyny: dolne "szyby wentylacyjne" wcale nie są proste tylko północny jest mocno zakrzywiony dzięki czemu omija łukiem Wielką Galerię, której jakoby w pierwszej fazie budowy nie było, po drugie, szyby te nie zostały zamurowane od wewnątrz tylko nigdy nie były otwarte i dostanie się do nich wymagało wykucia otworów w ścianach. Teoria ta pomija też dwie ogromne piramidy w Dah Szur, niewiele mniejsze od tych z Gizy. I ostatnia kwestia: pierwszy diagram w fałszywy sposób pomija dolną część piramidy - Komora Królowej nie mogła być usytuowana w taki sposób bo znajduje się powyżej poziomu gruntu!

0
0

Skomentuj