Kategorie:
Współczesna historia, wyróżnia cztery największe ośrodki rozwoju rolnictwa, które powstały pod koniec ostatniej epoki lodowcowej. Należą do nich Dolina Żółtej Rzeki, dorzecze Tygrysa i Eufratu, Mezoameryka oraz Andy. Wygląda na to, że do tej grupy, będzie trzeba niedługo dołączyć również Amazonię.
Nie istniało wiele tak dużych i niezależnych regionów, w których podjęto udane próby udomowienia zwierząt i uprawy roślin. Lista „głównych źródeł” współczesnej globalnej cywilizacji została jednak uzupełniona o nowy obszar - dorzecze Amazonki. Lokalni mieszkańcy uprawiali i gotowali tam dynie i maniok ponad 10 tysięcy lat temu, a następnie zaczęli produkcję kukurydzy.
Umberto Lombardo (Umberto Lombardo) i jego współautorzy stworzonego przez niego badania piszą o tym w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature. Ich znaleziska pochodzą z południowo-zachodniej części Amazonii, we współczesnej Boliwii, na szerokiej sawannie Llanos de Moxos. Pierwsi ludzie przybyli tam w okolicach 14 600 a 15 600 lat temu. Niemal natychmiast rozpoczęli oni osiedlanie się w tych terenach, a ślady ich bytności są nadal widoczne na Llanos de Moxos.
Niektóre z nich to kanały, tamy, pola masowe. Ale najbardziej niezwykły jest gęsty las wzniesiony nad równiną wyspy, wokół którego rozmieszczono pola. Wiele z tych wzgórz przetrwało do dziś. Po okrążeniu tego obszaru archeolodzy zidentyfikowali ponad 6400 wzgórz o powierzchni od 0,5 do 16 hektarów. Wykopaliska umożliwiły pobranie próbek skał osadowych w celu dokładnego datowania, a także do analizy fitolitów - zmineralizowanych cząstek krzemianu gromadzących się w roślinach. Kształt i wielkość fitolitów u każdego gatunku jest różna i służą do identyfikacji pozostałości starożytnych roślin.
Jedno ze zbadanych wzgórz w sawannie Llanos Mojos / © José Capriles, Penn State
Ta żmudna praca przyniosła jednak rezultaty. Fitolity z manioku pochodziły sprzed 10 350 lat, dynie sprzed 10 250 lat i kukurydzy (kukurydza cukrowa) sprzed 6850 lat. Według autorów badania,„dietę węglowodanową” mieszkańców Llanos de Moxos uzupełniono o mięso dużych zwierząt zamieszkujących sawannę oraz ryby z okolicznych rzek i jezior.
Naukowcy uważają, że nawet w tym odległym czasie, ludzie zaczęli zmieniać styl życia i przechodzić od polowania i gromadzenia się, do osiadłego trybu życia. Podobnie, jak najbardziej szanowane ośrodki wczesnych cywilizacji. Sęk w tym, że reszta tej „cywilizacji amazońskiej” pozostaje całkowitą tajemnicą. Nie znaleziono żadnych pozostałości domostw lokalnych mieszkańców. Nie odkryto śladów po ich funkcjonowaniu. Jedyne co wiemy to to, iż ci relatywnie rozwinięci ludzie żyli na tych terenach, przed tysiącami lat. Jednak ich los pozostaje zagadką.
Skomentuj