Prehistoryczne grobowce z tajemniczymi runami zostały odkryte w Stambule

Kategorie: 

Źródło: Roberto Ceccacci

Tureccy archeolodzy odkryli dziesiątki prehistorycznych grobowców, w miejscu budowy nowej stacji metra w Stambule. Znalezisk, dokonano podczas wykopalisk na najbardziej ruchliwym placu w mieście.

Archeolodzy pracują na tym obszarze od 2016 roku. Ich zadaniem, było wyszukanie ewentualnych stanowisk archeologicznych i zabezpieczenie ich przed zniszczeniem w trakcie budowy. Dzięki temu, naukowcy odkryli grobowce z okresu 3000-3500 p.n.e. Są to najstarsze komory grobowe znalezione w Turcji, pochodzące z wczesnej epoki brązu. 

Szczątki były bardzo delikatne, dlatego archeolodzy kontynuują badania przy użyciu narzędzi dentystycznych. Jak donoszą badacze, tylko siedem z odkrytych grobowców to pochówki bezpośrednie, zawierające ciała zmarłych. Pozostałe 72 grobowce zawierają szczątki osób poddanych kremacji. Archeolodz, znaleźli w nich jednak kilka ciekawych artefaktów. Szczególnie istotne wydają się dwie figurki z terakoty, które znacznie różnią się od innych podobnych znalezisk. Zgodnie z wypowiedzią badaczy:

„Przeprowadziliśmy małe badania i stwierdziliśmy, że są to symbole alfabetu runicznego. Podobne symbole można odnaleźć w kulturze Vinca w Rumunii”.

Vinca to neolityczna kultura, która zajmowała rozległe terytoria w Europie Południowo-Wschodniej. Uważa się, że zniknęła ona około 4500 roku p.n.e, jednak odkrycie ich grobowców w Stambule może przepisać chronologię tej kultury i jej szlaków migracyjnych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj