Archeolodzy odkryli w Polsce skarb pozostawiony przez Wandalów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W dobie powszechnej paniki, łatwo pominąć interesujące odkrycia takie jak to jakiego dokonał jeden z polskich rolników z miejscowości Cichobórz. Czystym przypadkiem, natrafił on na swoim polu na skrzynie pełną monet pochodzących ze starożytnego Rzymu.


Łącznie 1753 monet zostało odkrytych w przez rolnika pracującego na swoim polu. Znalezisko waży około 5 kilogramów i przypisuje się je żyjącym na tych terenach ludom Wandalów i Gotów. Badacz z Lublińskiego Instytutu Archeologii Andrzej Kokowski już teraz określił to odkrycie mianem "korony polskiej archeologii".


Źródło: Muzeum Hrubieszów


Dinary znajdują sie obecnie w posiadaniu lokalnego muzeum w Hrubieszowie, które podzieliło się informacjami na ich temat w sieci. Samo odkrycie miało miejsce jeszcze w 2019 roku, jednak dopiero teraz zostało ono podane opinii publicznej. Rolnik, który zgłosił odkrycie starożytnych monet Mariusz Dyl, skontaktował się z pracownikami muzeum w Hrubieszowie. Po uruchomieniu poszukiwań odnaleziono 137 monet rozrzuconych po obszarze wykopalisk. Po zakończeniu poszukiwań na obszarze o średnicy 100 metrów, liczba ta zwiększyła się aż do 1753.


Jak na ówczesne czasy, była to czasem przyzwoita kwota pieniędzy. Nie wiadomo dlaczego zostały one rozrzucone po całym polu, ale spekuluje się, że oryginalnie znajdowały się one w drewnianej skrzyni bądź też były owinięte skórą. Dzięki przedstawionej na nich podobiźnie cesarza rzymskiego Nerwy, wiadomo że monety pochodzą mniej więcej z II wieku n.e.


Źródło: Muzeum Hrubieszów

Odkrycia takie jak to, pozwalają nam spojrzeć na historię naszego kraju pod zupełnie nowym kątem. Archeolodzy dopatrują się w nim chociażby nowych informacji na temat ucieczki ludu Wandalów przed atakującymi ich Gotami. Schowanie skarbu miałoby sugerować, że spodziewali się oni wrócić na te tereny i ukryć swoje dobra przed najeźdźcami. Jednak ostatecznie, ich plany okazały się złudne.


Źródło: Muzeum Hrubieszów

Moment ukrycia tego skarbu ma pokrywać się z okresem w historii, gdy zatracili oni zdolność do przeciwstawiania się natarciom Gotów. Dla archeologów, stanowi to wiarygodny wskaźnik, który pozwoli na lepsze zrozumienie upadku ludu Wandalów. Na obecną chwilę monety oczekują w muzeum w Hrobieszowie na dalsze badaniom przez ekspertów z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zdjęcia znaleziska są dostępne na stronie muzeum.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj