Wrak niemieckiego U-boota odnaleziony u wybrzeży Indonezji

Kategorie: 

The Jakarta Post.

Grupa indonezyjskich nurków natknęła się na wrak okrętu podwodnego. Wszystko wskazuje na to, że jest to wrak niemieckiego okrętu podwodnego zatopionego w czasie II wojny światowej. Znalezisko znajduje się około 100km od wyspy Karimunjawa na Morzu Jawajskim.

 

Zespół badawczy ciągle poszukuje  oznaczeń taktycznych, na kadłubie odnalezionej jednostki. Odczytanie ich pomogłoby w identyfikacji okrętu. Jednak odnalezione we wraku talerze ze swastykami, pozwalają wierzyć, iż jest to niemiecki U-boot. We wnętrzu jednostki odnaleziono także szczątki 17 członków załogi.

 

Wiadomo, że Niemcy stracili na Morzu Jawajskim dwa U-booty  typu IXC/40 o oznaczeniach U-183 i U168. Pierwszy z nich zatopiony został 23 kwietnia 1945 roku, za pomocą torpedy wystrzelonej z amerykańskiej łodzi podwodnej USS Besugo. Zespół badawczy z Narodowego Centrum Archeologicznego w Yogyakarta wierzy, że ich znalezisko to  U-168 zatopiony 6 października 1944r przez holenderski okręt podwodny HNLMS Zwaardvish.

 

Holenderski okręt wystrzelił wtedy aż 6 torped z dystansu 900 m, z których tylko jedna eksplodowała. Wystarczyło to jednak do zatopienia U-boota wraz z 23 członkami załogi. Dowódca okrętu Helmuth Pich wraz z 27 członkami załogi ocalał i trafił do niewoli, w której przebywał do 1947r. U-168 zbudowany w Bremie w 1942 roku i był częścią „Grupy Monsun” atakującej alianckie statki zaopatrzeniowe w Zatoce Arabskiej i Oceanie Indyjskim. U-168 zatopił trzy  i uszkodził  jeden statek aliancki, o łącznym tonażu 17 812 ton.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj