Czy pismo miało swój początek na Bałkanach 7000 lat temu? Ujawniono nowe artefakty odkryte w Bułgarii

Kategorie: 

Archeology in Bulgaria Powyżej tabliczki z Gradesznicy odnalezione w 1969 roku, przypuszczam, że po nowo odkrytych artefaktach należy spodziewać się podobnego wyglądu

Fragment ceramiki sprzed 7000 lat, odkryli archeolodzy w Bułgarii w okolicy miejscowości Riben w okręgu Plewen. Odkrycia dokonano na wcześniej nieznanym stanowisku z epoki chalkolitu (epoka miedzi), które skrywane było przez drogę i zabudowania z okresu rzymskiego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, wszak archeolodzy wykopują codziennie fragmenty ceramiki, gdyby nie to co znajduje się na ceramicznym fragmencie.

 

W czasie wykopalisk pod przewodnictwem prof. Sergieja Torbatowa z Narodowego Instytutu i Muzeum Archeologii natrafiono na fragment naczynia pokryty piktogramami lub przed-alfabetycznym pismem. Wołodja Popow dyrektor Regionalnego Muzeum Historii w mieście Plewen stwierdził ogłaszając odkrycie, że znalezisko może okazać się  najstarszym pismem świata.

 

Popow będący specjalistą w prehistorycznej archeologii twierdzi, że potencjalne prehistoryczne proto-pismo widniejące na ułamku ceramiki jest 2000 lat starsze niż pisma znane z Sumeru, Mezopotamii i Egiptu. To ma dowodzić, że  pierwszy znany przypadek pisemnego transferu informacji miał miejsce właśnie na Bałkanach w Bułgarii.

 

Obecnie sensacyjne znalezisko widziane było tylko przez grupę archeologów i naukowców prowadzących badania i oględziny obiektu. Sam obiekt zostanie pokazany publicznie na początku 2017 roku na konferencji prasowej w Narodowym Instytucie i Muzeum Archeologii w Sofii.

 

Popov uchylił jednak rąbek tajemnicy i powiedział, że na ceramice znajdują się piktograficzne znaki takie jak swastyka i inne pisane symbole. Popow powiedział, że naczynie z którego pochodzi ukruszony fragment było używane do religijnych rytuałów. Zaznaczył także, że odkodowanie zapisu będzie  bardzo trudne.

 

W przeszłości zajmowałem się już tematyką początków pisma, w artykułach na temat tabliczki z Dispilio czy też symboli kultury Vinca (tabliczki  Tartaria), oba artykuły znajdują się na tojuzbylo.pl.

http://tojuzbylo.pl/wiadomosc/symbole-vinca-najstarsze-pismo-swiata-czy-tylko-dekoracja

http://tojuzbylo.pl/wiadomosc/tabliczka-dispilio-najstarsze-znane-pismo

Wśród naukowców na temat zawartości tabliczek kojarzonych z neolitycznymi kulturami naddunajskimi zdania są podzielone. Na przykład według   dr Stephena Guide widać na nich początki pisma,  wyprzedzające pismo z terenu Mezopotamii. Wówczas byłoby to faktycznie najstarsze pismo świata, jednak m.in. Steven Roger Fischer mocno deprecjonuje informacje o ich odczytaniu (poprzez analogię do później powstałych hieroglifów), podając że aktualna (2003) opinia jest taka, że tabliczki te mogą przedstawiać na przykład jedynie impresje artystyczne, bez bezpośredniego semantycznego odniesienia, czy sformalizowanej semantycznej funkcji.

 

Warto także wspomnieć o innym znalezisku tego typu. W 2008 roku archeolodzy odnalezli w okolicy Burgas trzy gliniane stożki, także pokryte przed-alfabetycznym pismem. Ich wiek także szacuje się na 7000 lat gdyż odnalezione zostały na stanowisku z epoki chalkolitu, w osadzie posadowionej na szczycie dużego kopca ziemnego.

   Powyżej jeden z trzech glinianych stożków odkrytych w okolicy Burgas.

Tak czy inaczej z niecierpliwością oczekuję na publiczną prezentację znaleziska i na pewno wrócę do tematu publikując ujawnione zdjęcia cennego i intrygującego znaleziska.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika marco

Tak jak patrzę na tą jedną

Tak jak patrzę na tą jedną tabliczkę-skorupkę po prawej str. To bardziej widzę tam Krzyż taki w stylu koptyjskim, niż swastykę

0
0
Portret użytkownika Adrick

Czytaj dokładnie, to sa

Czytaj dokładnie, to sa znaleziska z lat 60tych, autor napisal ze nowo odkryte artefakty moga wygladac podobnie

0
0
Portret użytkownika Pacal

To rzeczywiście mogą być

To rzeczywiście mogą być początki euro-azjatyckiego pisma, starsze nawet od sumeryjskiego! Artefakty wydają się być przynależne do przed-indoeuropejskiej kultury Vinca /Bałkany/ i jeżeli są tak stare jak sugerowane jest to w komentowanym artykule, to oznacza ze pomieniona kultura jest odpowiednio starszą albo że wywodzi się w całości, od jakiejś wcześniej istniejącej na tym samym obszarze.

0
0

Skomentuj