Ślady Celtów odnalezione na Dolnym Śląsku
Image
Na obrzeżach Jawora gdzie właśnie rozpoczęła się budowa fabryki silników Mercedesa, archeolodzy odnalezli ślady dużej osady sprzed 1800 lat.
Przez ostatnie stulecia miejsce to było polem uprawnym, jednak 1800 lat temu znajdowała się tam całkiem spora, tętniąca życiem osada. Naukowcy wydobyli juz ponad 200 artefaktów, w tym gliniane naczynia. Natknęli się także na pozostałości ziemianek, budynków słupowych, palenisk oraz studni.
Archeolodzy od wielu lat w okolicy Jawora odkrywają podobne znaleziska. Kilka lat temu na innej budowie odkryto kilkaset naczyń glinianych, które po konserwcji trafiły do lokalnego muzeum, gdzie można je zobaczyć.
Ramy czasowe znalezisk wskazują, że osadę zamieszkiwali prawdopodobnie ludzie z dużego plemienia Lugiów. Lugiowie byli ludem indoeuropejskim którego pochodzenie oraz skład etniczny jest niepewny. Mogła być to federacja różnych plemion zamieszkująca już przed naszą erą i w pierwszych wiekach naszej ery górne dorzecze Odry i Wisły, a więc teren dzisiejszej południowej i środkowej Polski, a także podkarpackie tereny zachodniej Ukrainy.
Genetycznie pochodzili zapewne w głównej mierze z lokalnych grup ludności używających języków staroeuropejskich lub indoeuropejskich. Ulegli celtyckim wpływom kulturowym (nieliczni na ziemiach polskich Celtowie nie mogli stanowić znaczniejszego substratu etnicznego)
Ptolemeusz wymienia plemię Lugiów oraz miejscowość Lugidunum. Niektóre hipotezy wiążą Lugidunum z Legnicą lub Głogowem, i z plemieniem Lugiów-Didunów. Tacyt dzieli Lugiów na wiele plemion, Hariów, Helweonów, Manimów, Helizjów i Nahanarwalów. Natomiast Ptolemeusz dzieli ich na Lugiów Omańskich, Lugiów Didunów i Lugiów Burów.
Związek lugijski powstał zapewne znacznie wcześniej niż o tym świadczy pierwsza pewna wzmianka w dziele Strabona ('Geographika'). Pierwsi Celtowie przybyli z obszaru Czech i Moraw do południowej Polski około roku 400 p.n.e. i osiedlili się na nad Odrą na Górnym Śląsku oraz na Dolnym Śląsku między Wrocławiem, Legnicą i górą Ślężą, na której znajdował się ich ośrodek kultu.
Około roku 200 p.n.e. inna grupa Celtów z Moraw osiedliła się w okolicach Krakowa, mniejsze grupy na Kujawach i wzdłuż dolnej Wisły. Wszyscy ci Celtowie przynieśli ze sobą zdobycze kultury lateńskiej i po zmieszaniu się z lokalną ludnością odegrali istotną rolę w uformowaniu się kultury przeworskiej.
Celtowie przybyli z zaawansowanymi umiejętnościami rzemieślniczymi oraz rolniczymi. Byli znani z produkcji ceramiki, wykorzystując do tego koło garncarskie. Rozwinęli na wielką skalę hutnictwo żelaza i bogacili się na handlu bronią. Tworzyli też liczne przedmioty ze szkła, półszlachetnych kamienni, ze złota, srebra i brązu, tworząc imponując biżuterię. Śladem ożywionego handlu jest również szlak bursztynowy.
- Dodaj komentarz
- 3587 odsłon
No to lugiowie czy celtowie?
No to lugiowie czy celtowie? Na jakiej podstawie tak pokrętna interpretacja? Znaczy, potężne (na czym zbudowało te potęgę?) plemię zasiedlające znaczne obszary było "głupie i prostackie" i musiała przybyć nieliczna grupka jakichś super mądrych "celtów", która musiała "nauczyć" miejscowych wyrabiania ceramiki i hutnictwa żelaza? A to przepraszam ile wieków trwała ta "nauka"?. A nawet jeśli, to czy nie mogło się to odbywac podczas standardowej wymiany handlowej? Albo świadomy władca sprowadzał (zresztą podobnie jak jest to współcześnie) biegłych rzemieślników wraz z rodzinami...A jak się to ma do znajomosci na tych terenach (południowej Polski) wyrobów ceramicznych już w neolicie.. Czy waza z bronocic nie była wykonana na kole garncarskim? Czy przedstawicieli kultury pucharów lejkowatych 3500 lat pne też szkolili "celtowie"? Celtowie musieli ich uczyć budowania zrębowego piętrowych domów drewnianych?
Na tych terenach od 6 tysięcy
Na tych terenach od 6 tysięcy lat pne. żyli prasłowianie i mieli haplogrupę R1a1a. Jak się pisze coś takiego warto by być na bieżąco z nauką. Celtowie mieli haplogrupę R1b i weszli do Europy od południa. Na tym terenie tj. od Renu do Dniepru i na południe do Adriatyku żyli prasłowianie. Panie Leszku, poczytaj Pan coś na temat archeologii genetycznej.
Pozdrawiam
Jecy Celtowie to przecież my
Jecy Celtowie to przecież my Słowianie. Może kilku Celtów się zaplątało. Twierdzenie że to Celtowie przyniesli nam umiejetnosci hutnicze i kowalskie to kłamstwo (mam nadzieję brak wiedzy i uprzedzenia co do Słowian). Zakłamanie i historia na kolanach dalej jest aktualna. Lugiowie to Lęgowie
Bardzo dobra informacja! -
Bardzo dobra informacja! - szkoda, ze tak pozno ja zauwazylem.
Dodam kilka nowych inforamacji.
Lugii, Lugowie, to nazwa plemienia czy zwyczaj religijny ?
W jezyku lacinskim istnieja slowa;
- lugentibus = oplakiwac,
- lugenti = zaloba,
- lugere = zalobnik,
Naplywajace na tereny Polski plemiona celtyckie przyniosly nowe zwyczaje grzebania zmarlych i zwyczaj "kenotafii", czyli grobu zastepczego dla tych co zagineli daleko od swoich [= zostali wzieci do niewoli przez Rzymian]. Podczas pogrzebow oplakiwali zmarlych i zaginionych.
Dlatego rozne plemiona pielegnujace ten zwyczaj Rzymianie i Grecy zwali Lugii, byc moze zgodnie z celtycka nazwa tego zwyczaju.
Obecnie mamy "Swieto Zmarlych"i mamy w Polsce chyba 20 miejscowosci zaczynajacych sie na Płacz... !
Burowie - jak powstala nazwa plemienia ?.
Prof. K. Rymut, w 2-tomowym dziele "Nazwiska Polakow" podaje etymologie prawie wszystkicn nazwisk Polakow. Dzieki wykorzystaniu przez niego systemu PESEL [jest to rewelacja na skale swiatowa] i Mapy nazwisk http://www.moikrewni.pl/mapa/ mamy wiedze o wystepowaniu nazwisk w Polsce.
Wg Profesora od slow "bura", "burda" oznaczajacych awantura, burda, takze kogos wojowniczego, gotowego do walki, powstaly nazwiska celtycko-praslowianskich takie jak; Burda, Burdzy, Bury.
Zobacz na mapie wystepowanie tych nazwisk w Polsce wg:
http://www.moikrewni.pl/mapa/
Zageszczenie nazwan Burda, Burdzy i Bury w poludnowj czesci Polski od Cieszyna do Zamoscia widoczne jeszcz dzis, wystarczylo do stwierdzenia Ptolemeuszowi, gdzie zamieszkuja plemie Burow. O tym dowiedzial sie od ... Celtow.
Didunowie lub Dydunowie - jak powstala nazwa tego plemienia ?.
Istnieja wspolczesnie nazwiska ktore mogla powstac od slowa "dydac" = ssac mleko matki;
Didun - istnialo w Polsce, ale zaniklo, Dyda, Dydak, Dydo, Dyduch.
Dzisiaj zageszczenie tych nazisk wystepuje a poludniowj Polscw a trojkacie Klodzko-Radom-Jaroslaw.
Kiedys wystepowanie tych nazwan pozwolilo na stwierdzeniw wystepowania plemienia Didunow/Dydunow.
Wielu naukowcow zachodnich podkresla bardzo wazna role kobiet w codziennym zyciu Celtow. Czesto przedstawiano je jako trzy niewiasty karmiace dzieci. Moze plemie Dydunow role kobiety uznawalo za szczegolnie wazna i tym wyroznialo sie wsrod innych plemion.
Omanowie - nazwa plemienia mogla powstac od juz bardzo rzadkich nazwisk w Polsce;
Oman i Omen. Nazwiska te obecnie wystepuja tylko w polnocno-wschodniej Polsce, gdzie
mieszkali Prusowie, a pozniej ich siedziby zajal Zakon Krzyzacki.
Dawne nazwania i obecne nazwiska wskazuja jednoznacznie na praslowianskie pochodzenie
niektorych plemion celtyckich naplywajacych z poludnia na tereny obecnej Polski,
dlatego przyjaznie przyjmowanych przez praslowianska ludnosc kultury luzyckiej.
Generalnie Celtowie mowili jezykiem galijskim, nie germanskim.