Archeolodzy odkryli nieznane grody na Podlasiu

Kategorie: 

Źródło: Public domain. Kropki czerwone oznaczają znane już grody, kropki niebieskie nowo odkryte budowle.

Polscy archeolodzy odkryli duże skupisko nieznanych do tej pory grodów. Grodziska pochodzące z okresu wczesnego średniowiecza zlokalizowano w międzyrzeczu Biebrzy i Supraśli w województwie  podlaskim.

 

Cezary Sobczak z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, kierownik projektu powiedział, że zespół jest zaskoczony skalą znaleziska. Zdumienie jest tym większe, że tereny te zostały już uprzednio przebadane w ramach AZP czyli Archeologiczne Zdjęcie Polski. Akcja AZP polegała na zbieraniu zalegających na powierzchni lub płytko pod ziemią zabytków archeologicznych i w ten sposób lokalizowaniu stanowisk archeologicznych.

 

Tym razem jednak,  archeolodzy posłużyli się najnowszą technologią. Do lokalizacji nowych stanowisk użyto ALS czyli lotnicze skanowanie laserowe. Skanowanie takie umożliwia lokalizację obiektów skrytych pod ziemią i porośniętych przez gęsty las. Technologia ta przyczyniła się w ostatnich latach do wielu spektakularnych odkryć archeologicznych na całym świecie.

Powyżej dwa przykłady lotniczego skanowania ziemi ( to nie są obiekty o których mowa w artykule)

Odkryte grodziska są różnej wielkości. Jedne posiadają dwa a nawet trzy pasy obwałowań,  inne są mniejsze i posiadają tylko jeden pas obronny. Większość konstrukcji wybudowana została na planie koła. Archeolodzy przypuszczają, że grodziska powstały w okresie pomiędzy IX a XIII wiekiem. Archeolodzy nie wykluczają, że wkrótce zlokalizują kolejne obiekty, gdyż nie cały interesujący ich obszar został objęty skanowaniem.

 

Jesienią naukowcy wyruszą w teren by fizycznie zlokalizować i zweryfikować wyniki skanowania. Wyniki zostaną włączone do tworzonego elektronicznego katalogu grodów www.grodziskajacwiezy.pl.

 

Tereny Puszczy Knyszyńskiej pozostają dla archeologów sporą niewiadomą w zakresie okresu wczesnego średniowiecza. Przyjmuje się uważać, że tereny te opustoszały w XIII i XIV wieku w toku licznych walk  między Krzyżakami, Polska, Rusią i Litwą.  Zagadką jest, kto wzniósł i mieszkał w nowo odkrytych grodach. Jest to bowiem teren pogranicza polsko-rusko-jaćwieskiego. Długo sądzono, że nie był aż tak intensywnie zasiedlony.

 

Być może grody te wznieśli Prusowie, gdyż na północ od grodów rozciąga się Jaćwież czyli najdalej na wschód wysunięta kraina zamieszkała przez nie istniejący już lud.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Tom kat

<p><br>

<p><br>
ZZa</p>

<p>Zabawne. Dajecie pod stroną link do udostępniania na Facebooku. A jak się udostępni to na Facebooku w poście wyświetla się informacja że kopiowanie jest niedozwolone i tak dalej, oraz link nie działa. Wychodzi dla postronnego że człek jest piratem. Trochę głupio...</p>

0
0

Skomentuj