Starożytna Palmyra odbita z rąk IS

Kategorie: 

public domain

Starożytne syryjskie miasto Palmyra, zostało dziś odbite z rąk IS przez wojska rządowe, poinformowała syryjska agencja informacyjna SANA. Po ciężkich walkach trwających od pierwszych dni marca, 6000 żołnierzy syryjskich ( w tym elitarne oddziały Tygrysy Pustyni oraz Sokoły Pustyni) i wspierających ich prorządowych milicjantów oczyściło współczesną Palmyrę, jej starożytną część i silnie ufortyfikowane wzgórza (wraz z cytadelą) z broniących się w tym strategicznym mieści terrorystów z  IS.

Zdobycie przez armię rządową Palmyry będącej ważnym węzłem drogowym jest wielką klęską dla terrorystów. Teraz droga na wschód do Rakki, stolicy ISIS stoi otworem a Palmyra stanie się zapewne bazą następnych operacji antyterrorystycznych.

Także droga do miasta Dajr Ez-Zaur jest otwarta. W mieście tym położonym nad Eufratem, odciętych jest tysiące cywilów i żołnierzy syryjskich czekających w oblężonym mieście na odsiecz od wielu miesięcy.

W odbiciu Palmyry, historycznego miasta znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kluczową rolę odegrało lotnictwo rosyjskie i syryjskie, wspierające swymi atakami postępy syryjskich wojsk lądowych a także ciężka artyleria działająca przy wsparciu rosyjskich instruktorów.

IS zajęło Palmyrę w maju 2015 roku po błyskawicznej ofensywie, zajmując ogromne połacie środkowej Syrii docierając do miasta Karjatajn leżącego tylko kilkadziesiąt kilometrów od granicy libańskiej i zamieszkanego w dużym stopniu przez chrześcijan. Odbicie Palmyry pomoże w oswobodzeniu Karjatajn, skąd IS ciągle atakuje siły rządowe i zagraża rozcięciem terytorium kontrolowanego przez rząd na dwie części.

IS natychmiast rozpoczęło swe krwawe rządy w Palmyrze. W masowych egzekucjach zamordowali ponad 300 osób związanych w jakikolwiek sposób z rządem syryjskim. Jedną z ofiar został światowej sławy archeolog Khaled-al-Asaad, który badał i opiekował się ruinami od 50 lat. Po tym jak nie mógł wskazać gdzie ukryte są dwie tony złotych skarbów antycznych, które wyimaginowali sobie terroryści, został  ścięcty a jego ciało zostało zawieszone na jednej z kolumn na słynnej kolumnadzie, która szczęśliwie przetrwała nietknięta.

Ofiarą tych barbarzyńców padły starożytne zabytki, które zostały uznane przez fanatyków za bałwochwalcze. W powietrze między innymi wysadzono świątynię Szamin- Balaa oraz rzymski Łuk Triumfalny. Pomimo, że saperzy dopiero przystąpili do rozminowywania miasta, syryjski rząd już ogłosił plany odbudowy i rekonstrukcji zniszczonych zabytków.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj