Władze okupacyjne Chersonia wywiozły szczątki księcia Grigorija Potiomkina

Kategorie: 

Źródło:

Prorosyjscy przywódcy okupacji Chersonia przyznali, że dokonali ekshumacji szczątków założyciela miasta, księcia Grigorija Potiomkina-Tauryda. „Niech spojrzy na cały region Chersoniu” – powiedział gubernator Kremla Władimir Saldo.

 

 

Szczątki założyciela Chersoniu, spoczywające w katedrze św. Katarzyny, zostały przeniesione na lewy brzeg Dniepru. Fakt ekshumacji kości Grigorija Potiomkina-Tawrijskiego uznał „p.o. gubernatora obwodu chersońskiego” Władimir Saldo. Ogłosił to w telewizji. Wpis jest rozpowszechniany w kanałach Telegram.

 

„Pytają mnie, dlaczego duchowe relikwie i pomniki zostały usunięte i wywiezione z Chersoniu. To była moja decyzja. Tak, przenieśliśmy pomnik do Uszakowa. Przewieźliśmy na lewy brzeg szczątki Najjaśniejszego Księcia, które znajdowały się w kościele Katarzyny... Przewieźliśmy samego Potiomkina, Suworowa i Margielowa. Te kapliczki, które trzeba zachować. Postać Potiomkina, być może mistyczna... Jest on związany z rozwojem wszystkich ziem czarnomorskich. Okresowo jego imię było zapomniane. W 1921 r. władze sowieckie usunęły jego pomnik. Był przechowywany w magazynie. Potem zniknął, ale wrócił w 2003 roku”- przyznał Saldo.

 

Jednocześnie protegowany Kremla stwierdził, że kradzież szczątków Potiomkina pozwoliłaby księciu zmarłemu w 1791 roku „zobaczyć region Chersoniu”.

 

„Przepraszam za alegorię, przenieśliśmy go, niech patrzy nie tylko na Chersoń, ale na cały region Chersoniu. Zwrócimy go na swoje miejsce. Wszystkie relikwie powrócą na swoje miejsce. Nasza sprawa w tym przypadku jest słuszna. Nie chcemy niczego innego, jak prowadzić spokojne życie. Daj ludziom szansę na takie życie” – dodał jeden z przywódców okupacyjnych administracji Federacji Rosyjskiej na terenie Ukrainy.

 

19 października, na tle kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy, najeźdźcy rozpoczęli ewakuację części mieszkańców Chersoniu. Jak wyjaśnił wiceprzewodniczący SBU w latach 2014-2015 ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego Ukrainy Wiktor Jagun, w pierwszej kolejności ewakuowano rodziny kolaborantów i Rosjan, którzy pojawili się w mieście po okupacji.

 

Grigorij Aleksandrowicz Potiomkin-Tawriczesky (1739 - 1791) - mąż stanu Imperium Rosyjskiego, twórca Floty Czarnomorskiej i jej pierwszy głównodowodzący, generał feldmarszałek. Nadzorował przystąpienie i pierwotną strukturę Krymu, gdzie posiadał kolosalne działki. Ulubieniec Katarzyny II. Pierwszy właściciel Pałacu Taurydów w Petersburgu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj