Polscy archeolodzy odkryli kolejne budowle neolityczne na Pomorzu

Kategorie: 

public domain

W powiecie stargradzkim w rejonie Dolic odkryto kolejne grobowce. Polscy badacze zlokalizowali w sumie 18 budowli megalitycznych sprzed około 5 do nawet 6 tysięcy lat. Zostały one zbudowane przez społeczność kultury pucharów lejkowatych - jedną z kultur epoki neolitu z kręgu kultur naddunajskich, która występowała w Europie między 3700 a 1900 rokiem p.n.e.

 

Odkrycia dokonała dr Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego we współpracy z Markiem Schillerem. Podczas badań zastosowano między innymi lotniczy skaning laserowy, który umożliwia penetrację pokrywy roślinnej i zdobycie informacji o ukształtowaniu terenu, oraz technologię cyfrowego modelowania terenu. W ten sposób udało się zlokalizować grobowce, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

Kopce kujawskie to olbrzymie grobowce, czasem określane również jako "polskie piramidy". Nie są co prawda tak potężne jak te, które powstawały w Egipcie, ale są starsze. Struktury te posiadały kształt wydłużonego trójkąta i były otoczone wielkimi skałami. Posiadały do 130 metrów długości, 3 metrów wysokości i od 6 do 15 metrów szerokości.

Niektóre z grobowców są w dobrym stanie, inne zaś częściowo lub kompletnie zniszczone. Uważa się że służyły one do pochówku zmarłych. Jest to oczywiście tylko jedna z teorii. Inne zakładają że mogły to być miejsca kultu lub nawet posterunki graniczne. Struktury megalityczne w Polsce zachowały się jedynie na terenach zalesionych. W naszym kraju istnieje wiele takich obiektów - najbardziej znane "polskie piramidy" znajdują się w Sarnowie i w Wietrzychowicach.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Tutaj

Do wszystkich odkryć jeden

Do wszystkich odkryć jeden komentarz: "grobowce" albo "miejsca kultu".  Na codzień żyli na drzewach jak małpy, a potem budowali "megality" by się pośmiertnie pochować....Śladów życia i bytowania nie ma, nic nie robili tylko oczywiście wykonywali obrzędy kultowe i pośmiertne.

0
0
Portret użytkownika Heniek

Polski Indiana Jones i NIkola

Polski Indiana Jones i NIkola Tesla w jednym czyli pan Wandaluzja z Wrocławia tak wypowiedział się na ten temat:" Kiedyś uważano Grobowce Kujawskie za kulturę amfor kulistych, ale grobowce AK okazały się tam WTÓRNE. Teraz WTÓRNYMI okazują się grobowce pucharów lejkowatych czyli Hellenów, z czego wynika, że GK budowała ludność kultur Naddunajskich. W Słoniowicach Wielkich k. Kazimierzy Wlk odkryto drewniane PAŁACE, które mogły być pierwowzorami GK. Przez Słoniowice wiedzie droga z Panonii via Spisz do Kielc. Naddunajcy mogli tędy pędzić bydło, które zamykano w wielkim kwadratowym dziedzińcu, zamkniętym z 3 stron wielkimi równymi nasypami a z IV strony PAŁACEM drewnianym, pod którym znaleziono resztki zwietrzałego grobowca megalitycznego. W jednym z takich OBRABOWANYCH grobowców znaleziono miedziany sztylet, co świadczy, że były bogato wyposażone. "

0
0

Skomentuj