Polscy archeolodzy odkryli kolejne budowle neolityczne na Pomorzu
Image
W powiecie stargradzkim w rejonie Dolic odkryto kolejne grobowce. Polscy badacze zlokalizowali w sumie 18 budowli megalitycznych sprzed około 5 do nawet 6 tysięcy lat. Zostały one zbudowane przez społeczność kultury pucharów lejkowatych - jedną z kultur epoki neolitu z kręgu kultur naddunajskich, która występowała w Europie między
Odkrycia dokonała dr Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego we współpracy z Markiem Schillerem. Podczas badań zastosowano między innymi lotniczy skaning laserowy, który umożliwia penetrację pokrywy roślinnej i zdobycie informacji o ukształtowaniu terenu, oraz technologię cyfrowego modelowania terenu. W ten sposób udało się zlokalizować grobowce, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.
Kopce kujawskie to olbrzymie grobowce, czasem określane również jako "polskie piramidy". Nie są co prawda tak potężne jak te, które powstawały w Egipcie, ale są starsze. Struktury te posiadały kształt wydłużonego trójkąta i były otoczone wielkimi skałami. Posiadały do
Niektóre z grobowców są w dobrym stanie, inne zaś częściowo lub kompletnie zniszczone. Uważa się że służyły one do pochówku zmarłych. Jest to oczywiście tylko jedna z teorii. Inne zakładają że mogły to być miejsca kultu lub nawet posterunki graniczne. Struktury megalityczne w Polsce zachowały się jedynie na terenach zalesionych. W naszym kraju istnieje wiele takich obiektów - najbardziej znane "polskie piramidy" znajdują się w Sarnowie i w Wietrzychowicach.
- Dodaj komentarz
- 8003 odsłon
Polski Indiana Jones i NIkola
Polski Indiana Jones i NIkola Tesla w jednym czyli pan Wandaluzja z Wrocławia tak wypowiedział się na ten temat:
" Kiedyś uważano Grobowce Kujawskie za kulturę amfor kulistych, ale grobowce AK okazały się tam WTÓRNE. Teraz WTÓRNYMI okazują się grobowce pucharów lejkowatych czyli Hellenów, z czego wynika, że GK budowała ludność kultur Naddunajskich. W Słoniowicach Wielkich k. Kazimierzy Wlk odkryto drewniane PAŁACE, które mogły być pierwowzorami GK.
Przez Słoniowice wiedzie droga z Panonii via Spisz do Kielc. Naddunajcy mogli tędy pędzić bydło, które zamykano w wielkim kwadratowym dziedzińcu, zamkniętym z 3 stron wielkimi równymi nasypami a z IV strony PAŁACEM drewnianym, pod którym znaleziono resztki zwietrzałego grobowca megalitycznego. W jednym z takich OBRABOWANYCH grobowców znaleziono miedziany sztylet, co świadczy, że były bogato wyposażone. "
jedziemy tam
jedziemy tam
Do wszystkich odkryć jeden
Do wszystkich odkryć jeden komentarz: "grobowce" albo "miejsca kultu". Na codzień żyli na drzewach jak małpy, a potem budowali "megality" by się pośmiertnie pochować....Śladów życia i bytowania nie ma, nic nie robili tylko oczywiście wykonywali obrzędy kultowe i pośmiertne.