Kategorie:
Polscy archeolodzy odkryli duże skupisko nieznanych do tej pory grodów. Grodziska pochodzące z okresu wczesnego średniowiecza zlokalizowano w międzyrzeczu Biebrzy i Supraśli w województwie  podlaskim.
Â
Cezary Sobczak z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, kierownik projektu powiedział, że zespół jest zaskoczony skalą znaleziska. Zdumienie jest tym większe, że tereny te zostały już uprzednio przebadane w ramach AZP czyli Archeologiczne Zdjęcie Polski. Akcja AZP polegała na zbieraniu zalegających na powierzchni lub płytko pod ziemią zabytków archeologicznych i w ten sposób lokalizowaniu stanowisk archeologicznych.
Â
Tym razem jednak, archeolodzy posłużyli się najnowszą technologią. Do lokalizacji nowych stanowisk użyto ALS czyli lotnicze skanowanie laserowe. Skanowanie takie umożliwia lokalizację obiektów skrytych pod ziemią i porośniętych przez gęsty las. Technologia ta przyczyniła się w ostatnich latach do wielu spektakularnych odkryć archeologicznych na całym świecie.
Powyżej dwa przykłady lotniczego skanowania ziemi ( to nie są obiekty o których mowa w artykule)
Odkryte grodziska są różnej wielkości. Jedne posiadają dwa a nawet trzy pasy obwałowań, inne są mniejsze i posiadają tylko jeden pas obronny. Większość konstrukcji wybudowana została na planie koła. Archeolodzy przypuszczają, że grodziska powstały w okresie pomiędzy IX a XIII wiekiem. Archeolodzy nie wykluczają, że wkrótce zlokalizują kolejne obiekty, gdyż nie cały interesujący ich obszar został objęty skanowaniem.
Â
Jesienią naukowcy wyruszą w teren by fizycznie zlokalizować i zweryfikować wyniki skanowania. Wyniki zostaną włączone do tworzonego elektronicznego katalogu grodów www.grodziskajacwiezy.pl.
Â
Tereny Puszczy Knyszyńskiej pozostają dla archeologów sporą niewiadomą w zakresie okresu wczesnego średniowiecza. Przyjmuje się uważać, że tereny te opustoszały w XIII i XIV wieku w toku licznych walk między Krzyżakami, Polska, Rusią i Litwą.  Zagadką jest, kto wzniósł i mieszkał w nowo odkrytych grodach. Jest to bowiem teren pogranicza polsko-rusko-jaćwieskiego. Długo sądzono, że nie był aż tak intensywnie zasiedlony.
Â
Być może grody te wznieśli Prusowie, gdyż na północ od grodów rozciąga się Jaćwież czyli najdalej na wschód wysunięta kraina zamieszkała przez nie istniejący już lud.
Komentarze
Skomentuj