Jaryło i Jare Swięto
Image
Jaryło był bóstwem słowiańskim czczonym przez Słowian południowych i wschodnich. Z racji pełnienia podobnych funkcji w panteonie Słowian, kojarzony jest często z zachodniosłowiańskim Jarowitem.
Jaryło był bogiem płodności, zwiastował zakończenie zimy i początek wiosny. Przedstawiany był często jako bosy młodzieniec (rzadziej jako dziewczyna) na białym koniu. Jego atrybutami był snop zboża w jednej ręce i ludzka głowa w drugiej. Ludzka głowa symbolizowała starego Jaryłę czyli stary rok, detronizował Go młody Jaryło uosabiający nowy rok.
[ibimage==47378==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Jeszcze w połowie XIX wieku pomiędzy 23 a 27 kwietnia na Białorusi obchodzono swięto Jaryły. W czasie uroczystości na białym koniu sadzano najpiękniejszą i najpracowitszą dziewczynę w wiosce ubraną w białą suknię. Inne zebrane dziewczęta spiewały.
„Włóczył się Jaryło, Po całym świecie, rodził żyto w polu, płodził ludziom dzieci, a gdzież on nogą, Tam żyto kopą, A gdzież on na ziarnie, Tam kłos zakwitnie”
[ibimage==47379==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Posąg Jaryły w Doniecku
Po tańcach i uroczystej procesji następował rytualny pierwszy siew. Do pierwszego siewu używano ziarna pochodzącego ze snopka zwanego diduchem, który stał w izbie w czasie Szczodrych Godów (grudniowe swięto). Obchody kończyły się uroczystą ucztą. U Słowian zachodnich nie odnotowano swięta Jaryły a pożegnanie zimy związane jest z topieniem Marzanny symbolizującą śmierć i zimę.
- Dodaj komentarz
- 5026 odsłon
na białym koniu sadzano
na białym koniu sadzano najpiękniejszą i najpracowitszą dziewczynę w wiosce - chyba dwie sadzali, bo jak piekna to pewnie leniwa była.