W Meksyku odnaleziono prehistoryczne miejsce polowań na mamuty

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W meksykańskim stanie Tultepec odnaleziono prehistoryczne miejsce polowań na mamuty. Jest to jedyna tego typu strefa w całym kraju. Na miejscu odnaleziono ponad 800 kości należących do 14 osobników. Szczątki są datowane na ponad 15 tys. lat.


Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkrywali to miejsce przez 10 ostatnich miesięcy. Badacze nazywają to odkrycie „przełomowym momentem”, który całkowicie zmieni myślenie na temat prehistorycznych polowań.

 

Całe miejsce wykopalisk o nazwie Tultepec II ma wymiary 40 na 100 metrów. W jego obrębie archeolodzy zaobserwowali wyraźne pionowe cięcia w warstwach Ziemi, które zawierają dwie pułapki o wymiarach 1,7 metra na 25 metrów. Pułapki były używane w okresie około 500 lat, a dbało o nie około 20 do 30 myśliwych, którzy używali płonących pochodni i gałęzi do oddzielania poszczególnych mamutów od stada i wpychania ich do dołów. Jak dotąd w miejscu wykopalisk znaleziono co najmniej 824 pojedynczych kości, w tym osiem czaszek, pięć szczęk, 100 kręgów, 179 żeber, 11 łopatek, pięć kości ramiennych, miednicę, kości udowe, piszczelowe i inne niewielkie kości.

Archeolodzy pracujący w tym miejscu twierdzą, że odkrycie zwiększa nasze rozumienie udziału Ameryki Północnej w epoce lodowcowej i zmienia nasze postrzeganie tego, jak prehistoryczni ludzie polowali na mamuty. Oznaczenia na kościach pokazują, że starożytni łowcy używali prawie każdej części zwierzęcia, jedząc narządy i używając kości jako narzędzi podobnych do noża. Wyleczone ślady ran na kościach wskazują również, że łowcy mogli polować na to samo zwierzę przez kilka lat, zanim je zabili. Co więcej, unikalne rozmieszczenie niektórych kości sugeruje, że zwierzę mogło mieć specjalne znaczenie w społeczeństwie.

 

 

Podczas tego okresu prehistorycznego nastąpiła wielka niestabilność klimatyczna. Gdy świat wyszedł z plejstocenu i wkroczył w epokę lodowcową, bieguny planety zamarzły, powodując spadanie poziomu mórz na całym świecie, w tym w basenie meksykańskim. Aby przetrwać, pierwsi mieszkańcy regionu zbudowali pułapki w miejscu jeziora Xaltocan, gdy linia brzegowa cofnęła się. W tym samym czasie potężny wybuch wulkanu Popocatepetl zmusił zwierzęta i ludzi do przemieszczania się na północ. Popiół wulkaniczny znaleziony w glinie otaczającej kości mamuta umożliwił naukowcom dokładne datowanie szczątków. W miejscu wykopalisk znaleziono również szczękę wielbłąda i trzonowiec. Naukowcy twierdzą, że to odkrycie jest tylko „wierzchołkiem góry lodowej”. Badacze planują dokładne zbadanie tej strefy, ponieważ niesie ona ogrom cennych informacji.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj