Chińscy naukowcy odnalezli skremowane szczątki Buddy.

Kategorie: 

Źródło: Public domain

Chińscy archeolodzy odnalezli tajemniczy sarkofag zawierający skremowane szczątki ludzkie. O znalezisku zapewne byśmy się nie dowiedzieli gdyby nie inskrypcja wyryta na sarkofagu. Odkrycia dokonano w środkowych Chinach w powiecie Jingchuan . Zdumiewający sarkofag odnaleziono wraz z 260 figurkami. 

 

 

Przetłumaczona inskrypcja brzmi następująco:

 

"Mnisi Yunjiang i Zhiming ze szkoły Lotus, która należy do świątyni Mañjuśrī  przy klasztorze Longxing w prefekturze  Jingzhou. Zebrali ponad 2000 śarīra  (skremowanych szczątków Buddy) oraz zęby Buddy oraz jego kości, które pochowane zostały w świątyni Mañjuśrī".

 

 

Mnisi Yunjiang i Zhiming spędzili ponad 20 lat zbierając szczątki Buddy, który czasami nazywany jest Gautama Budda.

 

Inskrypcja informuje także:

 

"By promować i rozpowszechniać buddyzm zbierali śarīra. By osiągnąć swój cel obaj mnisi praktykowali zasady buddyzmu w każdym momencie swego życia przez ponad 20 lat. Czasami otrzymywali oni śarīra jako dary od innych osób, czasem odnajdywali je przypadkiem, czasami je kupowali"

    Powyżej odkryty sarkofag.

Inskrypcja nie wspomina o 260 figurach buddyjskich pogrzebanych razem z sarkofagiem. Dlatego archeolodzy pod kierownictwem Hong Wu nie są pewni czy figury zostały pogrzebane z sarkofagiem w tym samym czasie. Wyniki badań opublikowane zostały w dwóch artykułach w magazynie Chinese Cultural Relics, ktory wydawany jest w języku angielskim. Hong Wu jest pracownikiem Gansu Provincial Institute of Cultural Relics and Archaeology.

 

Archeolodzy nie spekulowali na temat tego, czy zgromadzone w sarkofagu szczątki należą rzeczywiście do samego Buddy czy też nie. W przeszłości na terenie Chin odnajdywano juz podobne sarkofagi z inskrypcjami informującymi o tym ,że zawierają szczątki Buddy. W przeszłości na przykład odnaleziono czaszkę w złotym sarkofagu w mieście Nankin.

 

 

Figury odkryte razem z sarkofagiem, z których największa ma 2 m zostały wykonane orientacyjne w czasach pomiędzy dynastią Wei (386 n.e. - 534n.e.) a dynastią Song (960 n.e.-1270 n.e.) W tamtych czasach teren powiatu Jingchuan był ważnym węzłem handlowym na wschodnim krańcu Jedwabnego Szlaku. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj