W Kazachstanie odkryto piramidę schodkową sprzed 3000 lat

Kategorie: 

public domain

Odkrycie w połowie sierpnia w Kazachstanie piramidalnego w kształcie mauzoleum,  liczącego sobie 3000 lat zelektryzowało miłośników historii i archeologii. Na kilku portalach informacyjnych okrzyknięto nawet odnalezioną strukturę,  najstarszą piramidą świata. Specjaliści, którzy odkryli mauzoleum studzą jednak gorące dziennikarskie głowy skłonne do egzaltacji i wyolbrzymień i twierdzą, że struktura zbudowana z pięciu murów zwężających się stopniowo ku górze i centrum budowli nie jest tak stara jak tego chcą dziennikarze.

Mauzoleum ma wysokość tylko 2m i jest długie na 15m, wykonane jest z kamienia,  ziemi a jej lico wyłożone było kamiennymi płytami, powiedział Wiktor Nowożienow z katedry archeologii  Uniwersytetu w Karagandzie. Portale informacyjne porównujące odkryte mauzoleum do piramidy Dżesera nie podały wymiarów odkrytej struktury, która w porównaniu do egipskich piramid jest bardzo mała, choć faktycznie sposób w jaki została wybudowana pozwala porównywać ją w pewnych aspektach do schodkowej piramidy Dżesera z Sakkary w Egipcie, którą prawdopodobnie przypominała z wyglądu lecz nie z rozmiaru.

Powyżej ruiny piramidy w Kazachstanie i piramida Dżesera w Sakkarze

Wiek kazachskiej piramidy jest jeszcze nieustalony ale wstępne badania pozwalają oszacować czas jej powstania na pózną epokę brązu, czyli ponad 3000 lat temu. Czyni to kazachską piramidę o 1000 lat młodszą od porównywanej z nią  piramidy Dżesera będącej najstarsza znaną nam piramidą (wybudowana około roku 2650 p.n.e.). Mauzoleum zostało splądrowane w przeszłości,  jednak groby z tej samej epoki odnalezione w sąsiedztwie piramidy, ujawniły ceramikę, nóż i inne przedmioty wykonane z brązu. Mauzoleum skrywało zapewne pochówek lidera klanu lub plemienia a nie faraona czy króla nieznanej cywilizacji jak donosiły niektóre serwisy informacyjne, powiedział Wiktor Nowozienow. Wykopaliska w głównej komorze piramidy rozpoczną się niebawem zapowiedział Igor Kukuszkin kierownik badań, także pracownik Uniwersytetu w Karagandzie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj